Jak się bronić przed atakiem agresywnego psa?
Pies to zwierze, które towarzyszy człowiekowi od wieków. Zdrowe osobniki nigdy same z siebie nie powinny być agresywne. Takie zachowania odbiegają od normy i są niestety najczęściej spowodowane błędami ludzkimi w wychowaniu psa lub specjalnej tresurze. Rasa nie ma tutaj większego znaczenia, agresywny może być pies rasy pekińczyk, jak i pies rasy amstaf. Możliwa jest też sytuacja, że pies jest rozdrażniony i agresywny z powodu choroby, głodu lub pragnienia.
1. Obrona przed atakiem psa
-
Zwiększ dystans pomiędzy tobą, a agresywnym psem. Możesz tego dokonać przy pomocy przedmiotów, które masz pod ręką. Wystarczy plecak, rower, bluza owinięta na ręce – to one przyjmą ewentualny pierwszy atak. Będziesz miał więcej czasu na reakcje i dotarcie w bezpieczne miejsce.
-
Jeśli nie masz możliwości bezpiecznego oddalenia się od agresywnego psa przybierz pozycję ochronną. Należy chronić przede wszystkim górnę części ciała, jak głowę i szyję. Wykonać można to poprzez przybranie pozycji na żółwia – pięty przylegają do pośladków, głowa skierowana do ziemi i maksymalnie w stronę nóg, dłonie skrzyżowane z tyłu szyi, a przedramię zasłania uszy.
2. Czego nie robić w stosunku do agresywnego psa, aby nie sprowokować go do ataku.
-
Nie uciekaj
Pod żadnym pozorem nie należy uciekać przed psem. Psy to zwierzęta, które posiadają instynkt. W przypadku, kiedy ktoś ucieka pies z pewnością ruszy do pogoni, a konsekwencją najczęściej będzie pogryzienie.
-
Nie patrz psu prosto w oczy
Nawiązanie kontaktu wzrokowego z agresywnym psem nie jest dobrym rozwiązaniem. Dla psa wzrok obcej osoby skierowany wprost w jego oczy to wyzwanie do konfrontacji. Psy przed atakiem wysyłają sygnały ostrzegawcze, które sygnalizują o jego możliwości. Oczy agresywnego psa są duże, a źrenice okrągłe.
-
Nie odwracaj się do psa plecami
Nie należy odwracać się do agresywnego psa plecami. Co prawda unikamy w ten sposób bezpośredniej konfrontacji wzrokowej, ale nie mamy możliwości obserwacji psa i jego zachowania. Lepiej będzie wycofać się w pozycji, która umożliwia nam jego obserwacje.
-
Nie rozdzielaj walczących lub gryzących się psów własnymi rękami
-
Nie okazuj strachu
3. Jak poznać agresywnego psa?
Jak z daleka możemy rozpoznać psa do którego lepiej nie podchodzić i mieć czas aby bezpiecznie się wycofać?
Pies gotowy do ataku, agresywny to taki o postawie:
-
jego sierść na ogonie i grzbiecie jest zjeżona
-
opuszczone uszy
-
wyprostowane łapy
-
uniesiony ogon
-
warczy, szczeka i pokazuje zęby
-
skacze dookoła osoby osaczonej
Jak się bronić przed atakiem agresywnego psa? - Gaz pieprzowy na psy – skuteczność oraz zasadność użycia tego sposobu obrony
Jeśli zostałeś zaatakowany przez agresywnego psa masz prawo się bronić. Gaz pieprzowy przy zastosowaniu na agresywnego psa jest skuteczny przez około 60 minut. Nie powoduje on trwałych obrażen u psa, jest bezpieczny w stosowaniu z punktu widzenia zdrowia psa i prawa. Aplikacja gazu pieprzowego powoduje u psa podrażnienie oczu oraz dróg oddechowych. Forma wystrzeliwanego gazu w chmurze eliminuje konieczność precyzyjnego celowania w zwierzę.
Stan prawny związany z atakiem przez psa:
Art. 108. Kodeksu Wykroczeń
"Kto szczuje psem człowieka, podlega karze ograniczenia wolności, grzywny albo karze nagany."
Art. 10A Ochrony Zwierząt
Pkt.3
"Zabrania się puszczania psów bez możliwości ich kontroli i bez oznakowania umożliwiającego identyfikację właściciela lub opiekuna."
Pkt.4
"Zakaz, o którym mowa w ust. 3, nie dotyczy terenu prywatnego i bez oznakowania umożliwiającego identyfikację właściciela lub opiekuna."
Art. 77 Kodeksu Wykroczeń
Niezachowywanie środków ostrożności przy trzymaniu zwierzęcia
"Kto nie zachowuje zwykłych lub nakazanych środków ostrożności przy trzymaniu zwierzęcia podlega karze ograniczenia wolności, grzywny do 1000 złotych albo karze nagany."
"Kto dopuszcza się czynu określonego w § 1 przy trzymaniu zwierzęcia, które swoim zachowaniem stwarza niebezpieczeństwo dla życia lub zdrowia człowieka, podlega karze ograniczenia wolności, grzywny albo karze nagany."
Art. 78 Kodeksu Wykroczeń - Drażnienie lub płoszenie zwierzęcia
"Kto przez drażnienie lub płoszenie doprowadza zwierzę do tego, że staje się niebezpieczne, podlega karze ograniczenia wolności, grzywny do 1000 złotych albo karze nagany."
[product id="647, 574, 707"]
Które zawody muszą liczyć się ze zwiększonym ryzykiem pogryzienia przez psa?
Grupy społeczne o zwiększonym prawdopodobieństwie ataku przez psa, które powinny dobrze znać zasady jak bronić się przed agresywnym psem:
- Listonosze oraz kurierzy
- Inkasenci
- Biegacze
- Dzieci
- Kuratorzy
5. Co zrobić jeśli dojdzie do ugryzienia/pogryzienia przez psa?
-
Jeśli dojdzie do ataku i pies wbije się zębami w twoją nogę lub ręke, chociaż to ciężkie zachowaj spokój. Nie wyrywaj się, bo spowodujesz dużo bardziej rozległe obrażenia na swoim ciele oraz może dojść do uszkodzenia ważnych naczyć krwionośnych. Jeśli nie masz innej możliwości obrony, to psa należy w takim przypadku złapać za kark, oraz docisnąć do siebie (nie odciągać). Spowoduje to ograniczenie w dopływie powietrza do jego płuc, wtedy powinien rozluźnić uścisk.
-
Krwawiącą ranę należy niezwłocznie zdezynfekować środkami do dezynfekcji – np. Wodą utlenioną lub innym środkiem bakteriobójczym.
-
Niezwłocznie skieruje się do szpitala jeśli nie masz pewności czy agresywny pies był szczepiony. Jeśli pies posiada właściciela i książeczkę szczepień – przedstaw ją lekarzowi.
-
W przypadku pogryzienia przez psa, który nie ma właściciela powiadom policję – pies może zagrażać innym osobom, a w szczególności dzieciom, zadbaj o ich bezpieczeństwo.
Jarosław Mizgier
Witam. Czy w przypadku spotkania agresywnego psa ,np podczas spaceru w lesie, można bronić się poprzez zabicie takiego agresora? Jak na to zapatruje się prawo?