Bron czarnoprochowa w Europie - legalne posiadanie 0
Bron czarnoprochowa w Europie - legalne posiadanie

Wielka Brytania

Na broń czarnoprochową w Wielkiej Brytanii wymagane jest pozwolenie na takim samym poziomie, co na broń współczesną.

Najprostszą drogą do uzyskania zezwolenia jest zapisanie się do klubu strzeleckiego. Następnie możemy się starać o wydanie zezwolenia FAC (Fire Arms Certificate)

Osoby, które miały konflikt z prawem, z alkoholem czy narkotykami oczywiście mogą spotkać się z decyzją odmowną wydania FAC.

Aby otrzymać FAC musisz również przedstawić 2 osoby, które poręczą, że znają Cię co najmniej 2 lata i nie przedstawią powodów, które uniemożliwiłyby uzyskanie pozwolenia.

Na posiadanie czarnego prochu potrzebne jest odrębne pozwolenie wydawane przez policję. Możemy być w posiadaniu jedynie do 15 kg.

Zarówno pozwolenie FAC, jak i na czarny proch ważne jest 5 lat.

Na substytut czarnego prochy PYRODEX nie jest wymagane zezwolenie.

Niemcy

Posiadanie broni reguluje ustawa o broni i amunicji – Waffengesetz.

Zawiera ona informacje odnośnie możliwości posiadania broni palnej współczesnej, wszelkich narzędzi zakwalifikowanych jako broń na zezwolenie lub broń zakazana (nunczako, noże sprężynowe, broń samoczynna itd.). Reguluje także dostęp do broni historycznej i jej replik.

Na posiadanie czarnego prochu w Niemczech wymagane jest zezwolenie. Nie obowiązuje tutaj mechanizm jak w Polsce, który zgodnie z wyrokiem SN zezwala na dostęp do czarnego prochu bez zezwolenia dla posiadaczy broni czarnoprochowej.

W Niemczech dozwolone jest posiadanie broni czarnoprochowej przez osobę pełnoletnią. Licencji nie wymaga się do posiadania jednostrzałowej broni wyprodukowanej przed rokiem 1871. Broń skałkowa jest na zezwolenie.

Wszystkie modele wychodzące poza obręb tej definicji objęte są obowiązkiem uzyskania zezwolenia.
 

Norwegia

Możliwość posiadania broni czarnoprochowej w Norwegii nie jest do końca jasna i precyzyjna. W norweskiej ustawie o broni i amunicji dopuszczono do posiadania broń czarnoprochową, która została wyprodukowaną przed 1890 rokiem. Jednocześnie jest zastrzeżenie, że ta broń ze względu na swój wiek nie powinna być już sprawna i gotowa do oddania strzału. Jeśli można z niej oddać strzał, jest możliwość skutecznego załadowania to ocieramy się o cienką granicę prawa i taka broń może zostać potraktowana jako broń na którą wymagane jest zezwolenie. Sami Norwegowie na wielu forach toczą dyskusje jak mają postrzegać prawo do posiadania takiej broni.  

Warunkiem posiadania broni bez zezwolenia w Norwegii jest również brak możliwości zakupu amunicji w zwykłym handlu oraz poprzez własną produkcje.

Z tej wykładni prawa można domniemać, że współczesne repliki broni czarnoprochowej nie są legalne bez wydania na nie zezwolenia.

W norweskiej ustawie o broni i amunicji znajduje się zapis, który zezwala na posiadanie pistoletów lub rewolwerów czarnoprochowych sprzed 1871 roku oraz strzelb i karabinów sprzed 1885 roku do zachowania bez pozwolenia. Problemem może być tutaj jednak sytuacja, kiedy taki karabin fizycznie będziemy mogli załadować - wtedy może nam grozić odpowiedzialność za posiadanie broni bez zezwolenia.

Inaczej wygląda sprawa, jeśli taka broń ma być używana do polowania. Podlega wtedy rejestracji, obywatel musi odbyć szkolenie na jej posiadanie oraz uzyskać zezwolenie.

Przepis w norweskim brzmieniu:
Forskrift om skytevåpen, våpendeler og ammunisjon mv. (våpenforskriften) ustawa z dnia 01.07.2009

[product category_id="129" slider="true"]

 

Informacje zawarte na stronie www.elcolt.pl są informacjami orientacyjnymi. Nie odpowiadamy za zmiany przepisów oraz odmienności interpretacji danych przez organy w danym państwie. Aktualnych i pełnych informacji zasięgniesz w placówce policji lub ambasadzie danego kraju.

Komentarze do wpisu (0)

Menu Szukaj więcej więcej
do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl